Author Topic: Da li ijedna kompanija refundira STCW??  (Read 11776 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Da li ijedna kompanija refundira STCW??
« on: 22/January/2015 »
Evo kao sto naslov kaze, zanima me da li ijedna kompanija refundira troškove STCW-a?? Viking Ocean je na prezentaciji naglasio da refundiraju sve troskove, ali su naveli vizu, put i medical, nije bilo spominjanja certifikata...

Čitao sam i novu ILO konvenciju po kojoj kompanija mora da snosi sve troškove za uposlenike, ali sad je veliko pitanje ovog certifikata, zanima me ako neko zna iz vlastitog iskustva, ili je siguran da su nekome refundirali te troškove...

Hvala unaprijed za odgovore...

 :plovim:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Da li ijedna kompanija refundira STCW??
« Reply #1 on: 22/January/2015 »
Došao na brod, odradio sve safety certifikate tamo, 0 dolara 0 centi. (DCL)
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Re: Da li ijedna kompanija refundira STCW??
« Reply #2 on: 22/January/2015 »
Došao na brod, odradio sve safety certifikate tamo, 0 dolara 0 centi. (DCL)

Da, ja sam isto odradio na brodu sve treninge i dobio certifikate, ali kompanija ne priznaje certifikate sa brodova, buduci da treninzi nisu odradjeni kako treba (po njima).

Takodjer po novoj ILO svaki crew member mora poloziti on shore safety treninge i prilikom ukrcaja vec mora da ima certifikate...

Offline Seaman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1015
    • View Profile
Re: Da li ijedna kompanija refundira STCW??
« Reply #3 on: 22/January/2015 »
ali kompanija ne priznaje certifikate sa brodova

Nisam htio da se petljam, ali moram  :???:
Koliko vidim druže, ti se u sve živo razumiješ, šta onda tražiš na forumu ovde? Ne govorim ovo što mi smeta, nego što nije tačno, jer nisi u pravu, a uvijek imaš neke tvrdnje da je nešto tako i tako - i nikako drugačije.
Kako god, što se tiče DCL-a, evo konktretno @CEO je rekao da se tamo dobije sve i to besplatno, nešto prije ukrcaja, a većina na brodu, i da, validno je. Druga stvar, za neke malo specijalnije safety pozicije na brodu, ukoliko volontiraš i želiš, na primjer da budeš lifeboat commander i da ti to bude tvoja safety pozicija na brodu a ne recimo neki traffic control, DCL je spreman da te obučava na brodu oko 40-80 radnih sati, što u principu nije malo da se izvlačiš sa posla, ili druga opcija, poslije ugovora ti je plaćen trening u Ft. Lauderdalu-u 5 dana, i dobiješ certifikat da možeš biti lifeboat commander i to košta dosta novca, ali je u ovoj prilici for free. Ovo znam 100%, nedavno je drugarica bila.
When it comes to money, nobody can be trusted !

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Da li ijedna kompanija refundira STCW??
« Reply #4 on: 22/January/2015 »
Točno. Ja sam lifeboat commander.

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Re: Da li ijedna kompanija refundira STCW??
« Reply #5 on: 22/January/2015 »
Nisam htio da se petljam, ali moram  :???:
Koliko vidim druže, ti se u sve živo razumiješ, šta onda tražiš na forumu ovde? Ne govorim ovo što mi smeta, nego što nije tačno, jer nisi u pravu, a uvijek imaš neke tvrdnje da je nešto tako i tako - i nikako drugačije.
Kako god, što se tiče DCL-a, evo konktretno @CEO je rekao da se tamo dobije sve i to besplatno, nešto prije ukrcaja, a većina na brodu, i da, validno je. Druga stvar, za neke malo specijalnije safety pozicije na brodu, ukoliko volontiraš i želiš, na primjer da budeš lifeboat commander i da ti to bude tvoja safety pozicija na brodu a ne recimo neki traffic control, DCL je spreman da te obučava na brodu oko 40-80 radnih sati, što u principu nije malo da se izvlačiš sa posla, ili druga opcija, poslije ugovora ti je plaćen trening u Ft. Lauderdalu-u 5 dana, i dobiješ certifikat da možeš biti lifeboat commander i to košta dosta novca, ali je u ovoj prilici for free. Ovo znam 100%, nedavno je drugarica bila.

Ti ocigledno nisi procitao temu, niti pitanje... VIKING OCEAN NE PRIZNAJE NITI JEDAN CERTIFIKAT DOBIJEN BILO GDJE NA BRODU...

Mozda nisi shvatio, ali imam polozene sve te treninge i certifikate sa Celebrity-a, ali nova kompanija ih ne priznaje, i nisam ja jedini, jer znam 10 ljudi sa razlicitih kompanija koji isto tako moraju poloziti, I TO JE TAKO!

Pitanje je bilo da li neko zna za slucaj da je kompanija nekome refundirala troskove polaganja STCW-a koji je polozio prije ukrcaja, a ne trebas mi ni ti ni neko drugi objasnjavati nesto sto znam, prosao sam sve treninge na Celebrity-u i imam certifikate, ali moram sve ponovo da polazem na kopnu prije samog ukrcaja, jer su iz agencije rekli da Viking ne priznaje nikakve certifikate polozene na brodovima jer se po njima tamo treninzi ne odrzavaju kako treba, i certifikati se daju tek tako...

Hvala na "pomoci" i da, nisi trebao da se petljas, jer ides totalno off topic, ako imas odgovor na moje pitanje, bio bih zahvalan, ako ne, onda nadji drugu diskusiju gdje mozes lijeciti svoje zivce ;)

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: Da li ijedna kompanija refundira STCW??
« Reply #6 on: 22/January/2015 »
Nisam htio da se petljam, ali moram  :???:
Koliko vidim druže, ti se u sve živo razumiješ, šta onda tražiš na forumu ovde? Ne govorim ovo što mi smeta, nego što nije tačno, jer nisi u pravu, a uvijek imaš neke tvrdnje da je nešto tako i tako - i nikako drugačije.

Imas moj respect za ovo sto si napisao  :clapping:

Inace da se drzim teme, neznam koja kompanija refundira STCW!  :giggle:

VIKING OCEAN NE PRIZNAJE NITI JEDAN CERTIFIKAT DOBIJEN BILO GDJE NA BRODU...

 jer su iz agencije rekli da Viking ne priznaje nikakve certifikate polozene na brodovima jer se po njima tamo treninzi ne odrzavaju kako treba, i certifikati se daju tek tako...

Tebi su to u agencije rekli, a ti si zaključio da je to apsolutna istina ? Smiješno  :giggle:

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Re: Da li ijedna kompanija refundira STCW??
« Reply #7 on: 22/January/2015 »
Imas moj respect za ovo sto si napisao  :clapping:

Inace da se drzim teme, neznam koja kompanija refundira STCW!  :giggle:

Tebi su to u agencije rekli, a ti si zaključio da je to apsolutna istina ? Smiješno  :giggle:

Cudilo bi me da se ti nisi javio i iskoristio priliku da nesto "pametno" kazes... Agencija je ta preko koje idem, i logicno da cu se drzati onoga sto oni kazu...
Cak mislim da su neki pitali i HR gospodju na prvom razgovoru i da im je ona tako isto rekla, a stvarno me tvoje "strucno" misljenje ne zanima, pa ga zadrzi za sebe i svoje istomisljenike - kompleksase...

Online Sobchak

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 217
    • View Profile
  • Country: BiH
  • Company: Viking Ocean Cruises, Seabourn Cruise Line, Cunard Line
  • Recruitment Agency: Kouzon, Online
  • Job Title: Bar Waiter
Re: Da li ijedna kompanija refundira STCW??
« Reply #8 on: 22/January/2015 »
Da, ja sam isto odradio na brodu sve treninge i dobio certifikate, ali kompanija ne priznaje certifikate sa brodova, buduci da treninzi nisu odradjeni kako treba (po njima).

Takodjer po novoj ILO svaki crew member mora poloziti on shore safety treninge i prilikom ukrcaja vec mora da ima certifikate...

Meni nije jasno kakvi će to treninzi biti kad ćemo te sertifikate polagati preko Skypa?!
Tako su nam javili iz agencije.
Ako je to toliko ozbiljno kao što zahtjeva kompanija onda to ne bi trebalo da se polaže preko Skypa, kao da igram kviz pa imam ponuđene odgovore!
Možda na brodu budemo imali praktični dio obuke(bar se nadam).

I 650€ nije malo, ja moram raditi mjesec dana samo da otplatim taj trošak.
Viking Star, Seabourn Sojourn / Quest, Queen Mary 2

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: Da li ijedna kompanija refundira STCW??
« Reply #9 on: 22/January/2015 »
I 650€ nije malo, ja moram raditi mjesec dana samo da otplatim taj trošak.

Ovo je odgovor zašto ne priznaju te tečajeve, pametnome dosta !  :giggle: Čuj tečajevi 650 eura, možeš završiti godinu dobroga fakulteta za te pare !

A molim te reci nam tko organizira te Skype tečajeve, agencija ili kompanija? Tko naplaciva 650 eura?

Online Sobchak

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 217
    • View Profile
  • Country: BiH
  • Company: Viking Ocean Cruises, Seabourn Cruise Line, Cunard Line
  • Recruitment Agency: Kouzon, Online
  • Job Title: Bar Waiter
Re: Da li ijedna kompanija refundira STCW??
« Reply #10 on: 22/January/2015 »
Ovo je odgovor zašto ne priznaju te tečajeve, pametnome dosta !  :giggle: Čuj tečajevi 650 eura, možeš završiti godinu dobroga fakulteta za te pare !

A molim te reci nam tko organizira te Skype tečajeve, agencija ili kompanija? Tko naplaciva 650 eura?

Upravo to sam i ja rekao.
Na privatnim fakultetima koji niču kao gljive poslije kiše možeš čitav fakultet završiti sa toliko para!

Što se tiče naplate to još ne znam, vjerovatno agencija, a znaš da oni vole dobro da se ugrade.
Viking Star, Seabourn Sojourn / Quest, Queen Mary 2

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Da li ijedna kompanija refundira STCW??
« Reply #11 on: 22/January/2015 »
Nijedan posrednik nikada nije odradjivao STCW tecajeve.
Sto se tice toga vaze li ili ne ako su izdani negde drugdje, to su internacionalno priznati dokumenti, I ne vidim kako ih neka zemlja moze osporiti, a da istovremeno ne ospori medjunarodnu konvenciju po kojoj jsu izdani.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline nana1388

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 87
    • View Profile
Re:
« Reply #12 on: 23/January/2015 »
Ja sam taj certifikat radila preko Skype-a zovu se Yassine Marine Center iz Tunisa.
I usput kosta 340 eura.

Offline nana1388

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 87
    • View Profile
Re:
« Reply #13 on: 23/January/2015 »
I ne... na MSC moji su rekli da to ne refundiraju.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re:
« Reply #14 on: 23/January/2015 »
Ja sam taj certifikat radila preko Skype-a zovu se Yassine Marine Center iz Tunisa.
I usput kosta 340 eura.

Piše da su kvalificirani za to od strane ministarstva prometa Tunisa.
Sad, ne vidim da posjeduju certifikat IMO-a na svojoj stranici, ali Tunis je članica IMO-a i podrazumjeva se.
Ne odobravam skype certificiranje za bilo kakav trening, ali ako kompanije odobravaju, ko sam ja da im se miješam u posao ...

YMS owns a training division YTS (Yassine training services) realizing all safety training, safety, hygiene, environment, quality, logistics...
YTS offers great prices with logistics and hospitality equal to your capacity.
 
   Our training programs comply with international requirements.
YTS STCW is certified by the Ministry of Transport for the training of sea men.
you can find all of our training programs on this site.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)