Author Topic: Biro u BiH  (Read 5564 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline genre994

  • Registered
  • *
  • Posts: 30
  • Hope is a good thing!!!
    • View Profile
Biro u BiH
« on: 27/January/2015 »
Pozdrav, pitanje za Bosance koji rade na brodu.

Kako to sve ide sa biroom za zaposljavanje?
Posto se moramo javljati na biro svaka 2 mjesece,ako se ne javim,automatski te skida sa biroa, i gubis zdravstveno i pravo na zaposljavanje. Kako to sve ide sa nasim zakonima,ako radis na brodu?

Nadam se da razumijete poentu?

Offline Seaman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1015
    • View Profile
Re: Biro u BiH
« Reply #1 on: 27/January/2015 »
Ne znam u kojem entitetu živiš, ali u RS imaš opciju da odabereš u birou, pitaju te hoćeš li osiguranje i aktivno traženje posla, ili samo da si prijavljen kod njih čisto zbog osiguranja, a ne traženja posla (ja nikad nisam čuo da je neko preko biroa dobio posao). U prvoj opciji te po ne javljanju nakon 2 mjeseca odmah skidaju sa biroa, i ne možeš se prijaviti opet dok ne prođe minimum 6 mjeseci, a druga opcija ti daje mogućnost da se javljaš svakih 6 mjeseci, takav ti pečat stave u radnoj knjižici, dok zdravstvenu moraš ovjeravati na mjesečnom nivou. Nadam se da sam pomogao.
When it comes to money, nobody can be trusted !

Offline Justinijan

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 456
    • View Profile
  • Country: Republika Srpska
  • Company: Princess cruises, Cunard cruise line, Seabourn cruises, Celebrity cruises
  • Job Title: Butler
Re: Biro u BiH
« Reply #2 on: 27/January/2015 »
Ne znam u kojem entitetu živiš, ali u RS imaš opciju da odabereš u birou, pitaju te hoćeš li osiguranje i aktivno traženje posla, ili samo da si prijavljen kod njih čisto zbog osiguranja, a ne traženja posla (ja nikad nisam čuo da je neko preko biroa dobio posao). U prvoj opciji te po ne javljanju nakon 2 mjeseca odmah skidaju sa biroa, i ne možeš se prijaviti opet dok ne prođe minimum 6 mjeseci, a druga opcija ti daje mogućnost da se javljaš svakih 6 mjeseci, takav ti pečat stave u radnoj knjižici, dok zdravstvenu moraš ovjeravati na mjesečnom nivou. Nadam se da sam pomogao.
Tacno je sve sto je Seaman napisao. S tim sto ti zdravstvenu ne moras da ovjeravas svakog mjeseca, mozes je ovjeriti kada ti zatreba, bitno je da si prijavljen na biro.
Fiat iustitia et pereat mundus!

Offline genre994

  • Registered
  • *
  • Posts: 30
  • Hope is a good thing!!!
    • View Profile
Re: Biro u BiH
« Reply #3 on: 27/January/2015 »
Ja sam iz Federacije, razumijem sve to... jos jedno pitanje ako radis na brodu da li se i dalje vodis na birou u Bosni? ili je uredjen zakon i za to pa placas doprinose drzavi i vodis se kao zaposlen za 'X' brodsku kompaniju.

Offline Justinijan

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 456
    • View Profile
  • Country: Republika Srpska
  • Company: Princess cruises, Cunard cruise line, Seabourn cruises, Celebrity cruises
  • Job Title: Butler
Re: Biro u BiH
« Reply #4 on: 27/January/2015 »
Ja sam iz Federacije, razumijem sve to... jos jedno pitanje ako radis na brodu da li se i dalje vodis na birou u Bosni? ili je uredjen zakon i za to pa placas doprinose drzavi i vodis se kao zaposlen za 'X' brodsku kompaniju.
Dok si na brodu i dalje si na birou i ne placas nikakve doprinose drzavi niti ti tece radni staz. Ti se i dalje vodis kao nezaposleno lice dok radis na brodu.
Fiat iustitia et pereat mundus!

Offline genre994

  • Registered
  • *
  • Posts: 30
  • Hope is a good thing!!!
    • View Profile
Re: Biro u BiH
« Reply #5 on: 27/January/2015 »
hvala na odgovoru.. pozz

Offline Mersad90

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 22
    • View Profile
Re:
« Reply #6 on: 30/January/2015 »
U federaciji jedva cekaju da te skinu sa biroa. Ja sam nedavno otisao da se raspitam za mogucnosti, krava mi kaze ako se ne javis na vrijeme automatski te skidamo.

Offline genre994

  • Registered
  • *
  • Posts: 30
  • Hope is a good thing!!!
    • View Profile
Re: Biro u BiH
« Reply #7 on: 31/January/2015 »
U federaciji jedva cekaju da te skinu sa biroa. Ja sam nedavno otisao da se raspitam za mogucnosti, krava mi kaze ako se ne javis na vrijeme automatski te skidamo.

Da, uzas je, u predhodnim komentarima momak rece kako mogu u RS-u izabrati da se javljaju svakih 6 mjeseci i da ima zdravstveno.. ja koga god sam pitao kod nas je svaka 2 mjeseca.. bas je lose

Offline Mersad90

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 22
    • View Profile
Re:
« Reply #8 on: 31/January/2015 »
Brate da imalo valjaju ne bih sa 25 bio na birou.

Offline Sale Mostar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 74
    • View Profile
Re: Biro u BiH
« Reply #9 on: 15/March/2015 »
Nadam se da nije kasno al eo da pojasnim malo tu situaciju.
Kad krenes na brod odjavis se lagano sa biroa i kad se vratis prijavis se ALI moras imati dokaz ulaska u zemlju,stembilj u pasosu ili tvoju kartu i prijavi te onda kao povratnik iz inozemstva i imas pravo na zdravstveno osiguranje.


LP

Offline Mujka

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 119
    • View Profile
Re: Biro u BiH
« Reply #10 on: 16/March/2015 »
Nadam se da nije kasno al eo da pojasnim malo tu situaciju.
Kad krenes na brod odjavis se lagano sa biroa i kad se vratis prijavis se ALI moras imati dokaz ulaska u zemlju,stembilj u pasosu ili tvoju kartu i prijavi te onda kao povratnik iz inozemstva i imas pravo na zdravstveno osiguranje.


LP
   ::yes::  Kad se vratis s broda,kako kolega rece, kopiraj pecat ulaz/izlaz iz drzave ,gdje se mogu vidjeti datumi ulaska/izlaske i time ces potvrditi otpusni list koji dobijes s broda,gdje pise,da si radio,tu i tu,od  tog do tog .  :uzdravlje:
Da fak I am doinn" on this place ?

Offline GOAT

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Anchors aweigh!!
    • View Profile
  • Company: Oceania/Regent
  • Recruitment Agency: n/a
  • Job Title: Destination Staff
Re: Biro u BiH
« Reply #11 on: 16/March/2015 »
U Hrvatskoj se ne moraš javljati na biro ako želiš samo zdravstveno, jednostavno se na zdravstvenom prijaviš kao nezaposlen i to je to, osiguran si, jedino oni koji imaju pravo na naknadu za nezaposlene se moraju redovno javljati birou, slati životopise ići na tečajeve i sl...
ali također u RH pomorci moraju plaćati doprinose za mirovinsko i zdravstveno dok su na brodu a u BiH ne koliko sam shvatio tako da je bar sa te strane dobro.

"It always seems impossible until it's done"

Offline bartaos

  • Registered
  • *
  • Posts: 61
    • View Profile
Re: Biro u BiH
« Reply #12 on: 16/March/2015 »
U HR ako ideš preko Hrvatskih posredničkih agencija, moraš se prijaviti kao pomorac (D1 tečaj i pomorska knjižica), a to je osnova za plaćanje mirovinskog i zdravstvenog. Ako se ide preko agencije van HR ili direktno, nisi dužan uplačivati mirovinsko i zdravstveno, ako to ne želiš, ili si prijavljen po nekoj drugoj osnovi.