Author Topic: DETALJNO OBJASNJENJE OD POCETKA PRIJAVLJIVANJA DO UKRCAJA NA BROD  (Read 9585 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline anonimni_81

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 225
    • View Profile
Predstavljam vam detaljno objasnjenje od trenutka kada saljete papire u agenciju za intervju do dobijanja ugovora i odlaska na brod. Ovo je super objasnjenje jednog mog kolege koji je odlucio podeliti sa svima i mislim da je najrealnije do sad,procitajte pazljivo da vidite sta vas ceka na tom putu.Ovo sam preuzeo sa njegovog bloga ali je veoma korisno.

Aplikacija:

Kada sam se odlučio da odem na brod, u tom momentu nisam imao nikakve informacije kako je živeti i raditi na brodu. Dobio sam kontakt od prijatelja koji je dobio kontakt takodje od prijatelja. Kako nam je situacija u državi “sjajna”, nisam se dvoumio ni jednog momenta. Hteo sam nešto u svom životu da promenim, da počnem da zarađujem, ali i da proputujem. Pre 4 godine, kada sam aplicirao za kompaniju Uniworld River Cruises, ceo postupak je išao preko agencije iz Hrvatske. Danas je za postupak dobijanja posla zadužena agencija Feron (nemam informacija kako posluju, jedino sto znam da ukoliko budete primljeni, agenciji se placa 250 eura). Postupak je sledeći: biografiju i preporuke ( ukoliko ih imate) pošaljete agenciji, nakon čega oni razmatraju da li ispunjavate uslove. Ako prođete, oni vas pozivaju na intervju, sa agentima iz kompanije Uniworld, koji se održava početkom januara u nekom od hotela u Beogradu.

Pozicije na brodu:

Pri samom popunjavanju aplikacije na sajtu agencije, postoje pozicije koje su dostupne na samom brodu. Pre svega želim da istaknem da na brodu broj članova posade iznosi od 35 do 40, pa tako i izbor pozicija nije veliki. Pa tako postoje pozicije: restoran (konobari), bar, housekeeping (cabin steward), recepcija (hospitality assistent,nightwach,purser), kuhinja (kuvari i perači sudova) i maser. O svim pozicijama će biti detaljno reči kasnije. Kada dođete na intervju (oficijelni jezik na intervju kao i na brodu je engleski), agenti kompanije će vas ispitati sve o vašoj prošlosti, vezano za poslove koje ste radili ali i o vašem privatnom životu. Izuzetno je značajno imati preporuke od bivšeg poslodavca: hoteli, restorani itd, jer po mom mišljenju ukoliko imate preporuku, 99% prolazite. Kada ste prošli intervju, u naredne 2 nedelje će vas obavestiti da li ste primljeni. Kada je ishod pozitivan, agencija će vam poslati ugovor i dodatnu dokumentaciju sa kojom idete u Nemačku ambasadu kako bi izvadili radnu vizu sa kojom možete da radite na rečnom brodu. Postupak apliciranja za vizu je izuzetno jednostavan. Potrebno je fotokopirati ugovor, pasoš, garantno pismo (3 primerka) i 4 slike. Upitnik koji se još treba ispuniti pri apliciranju, na nemačkom, je najbolje da date agenciji pri samom dolasku ispred ambasade ( najbolje vreme je oko 7 ujutro). Kada aplicirate za vizu, čekanje zavisi od samog rada ambasade. Viza se može dobiti za 2 dana ali i za 2 meseca, tako da je uvek dobro podneti zahtev što pre, kako bi izbegli neke neželjene probleme. Kada ste dobili vizu spremni ste za ukrcaj na brod

Odlazak na brod:

Mesec dana pre samog ukrcaja, dobićete na mail emberkation letter, tj pismo u kojem vam stoje detalji o ukrcaju na brod. Mesto ukrcaja, datum i vreme i naziv broda. Sezona počinje krajem marta i traje do novembra. Sezonu možete početi i završiti na jednom brodu. Takođe, mogu vas u toku sezone prebaciti na drugi brod (retko se dešava) ali možete dobiti ugovor kao relief, tj jumper, koji ide sa broda na brod i menja ljude koji idu na odmor (o odmorima će biti nešto vise reči kasnije).
Po dolasku na brod (ukoliko ste sezonu počeli od samog početka), sleduje vam otvaranje broda. To podrazumeva rad od ujutro(8h) do uveče(21), sa kratkim pauzama za ručak, večeru, kafu (ista situacija je i za zatvaranje broda, na kraju sezone).
Sam brod se sastoji od kabina za posadu i gostinskih kabina. Kabine za posadu su dvokrevetne i trokrevetne. Dosta su skučene, ali imate sve što vam je potrebno, s obzirom da ćete većinu vremena u kabini provesti u krevetu. Kabina poseduje toalet sa tuš kabinom, krevete na sprat, ormare, radni sto i tv. Cimere u sobi ne možete sami da birate, već recepcija pravi raspored razmeštaja. Tako da je nekad teško se uklopiti i živeti sa nepoznatim ljudima, različitih profila, a i različitog radnog vremena od vas. Članovi posade dolaze uglavnom iz balkanskih zemalja ( ex SFRJ, Bugarska, Rumunija, Mađarska, Slovačka) ali ponekad zaluta i po koji Španac, Portugalac, Nemac…

Radno vreme na brodu:

U zavisnosti od pozicije i departmenta u kojem radite, zavisi i radno vreme.
Kuhinja: početak ujutro u 5, završetak oko 9-10 uveče, sa pauzom oko 2,5 sata popodne. S tim što se desi naročito za perače sudova da u toku dana nemaju ni minut pauze.
Housekeeping: jutarnji servis počinje u 8 i završava se oko 2 popodne i večernji servis počinje u 7 i traje do 9. S tim što svaki drugi ili treći dan radite po ceo dan, jer nakon servisa (spremanja soba), imate extra dužnosti (stand by u vešeraju, čišćenje unutrašnjosti broda, itd…)
Restoran: po meni jedna od najtežih pozicija na brodu! Početak u 6:30 a završetak između 11 i 12 uveče, sa izuzetno malim pauzama između obroka (45min do 2 sata), a veoma često i bez pauze ceo dan.
Bar: dvokratno radno vreme sa solidnim pauzama u toku dana(oko 4 sata između smena).
Recepcija: dvokratno, od 7 do 12 i od 6 do 9 uveče ili od 9 ujutro do 7 uveče.
Nightwach svoju smenu počinje od 9 uveče do 7 ujutro.
Maser: po meni najbolja pozicija na brodu koja nema fixno radno vreme, već se usklađuje sa potrebama gostiju.
Uglavnom ni jedna pozicija na brodu nema 100% fixno radno vreme, već se sve svodi na to kada završite svoj posao, pa tako možete završiti radni dan nešto ranije ali u većini slučajeva kasnije od predviđenog. Takođe kada je smena gostiju (najteži dan) uglavnom se radi ceo dan. I da, ono što je takođe važno, radi se svaki dan, tj nemate slobodan dan već na svakih, otprilike 2 meseca, imate godišnji odmor od 2 nedelje (3 puta u toku sezone).
Hrana na brodu je raznovrsna, ali verovatno različita od one na koju ste navikli, ali za svaki obrok možete da birate izmedju više kuvanih jela, salata, dezerata, tako da se za svakog nešto nađe.
Ruta broda se menja svake godine. Svi zaposleni sa srpskim i bosanskim pasošima (not EU) mogu da rade na brodovima koji plove na relaciji Dunav-Majna-Rajna, npr kruz od Amsterdama do Budimpešte(14 dana) ili Amsterdam-Giurgu(28 dana). Uglavnom svaki brod ima svoj raspored plovidbe, koji se svake godine menja. Ono što spada u najlepši deo rada na brodu jesu ti gradovi koje ćete biti u prilici da vidite, a za većinu nikada niste ni čuli. Jedini je problem što nećete imati puno slobodnog vremena, a nekad ni snage da izađete napolje. Ali uvek toplo preporučujem da izađete van broda čim ugrabite priliku, jer tih par sati “slobode” uvek dobro dođe da se opustite, uživate u lepim i uređenim gradovima i zaboravite na svakodnevne muke koje vas čekaju na poslu.
Od ove godine svi brodovi koji plove pod zastavom Uniworld-a predstavljaju hotele sa 6 zvezdica (all incluisive), pa su očekivanja gostiju izuzetno porasla, što samim tim za vas predstavlja i više posla. Gosti koji borave na brodu su uglavnom sa engleskog govornog područja- USA, Kanada, Australija, Novi Zeland. Potpuno drugačiji mentalitet od našeg pa nekad prilagođavanje njihovim potrebama predstavlja izuzetno mukotrpan i stresan proces.

Ugovor:

Pre početka sezone potpisujete ugovor kojim se obavezujete na uslove rada. Ugovor je švajcarski, pa vam se od svake bruto plate odbija deo za penziono i zdravstveno osiguranje, za hranu i boravak na brodu…. Što se tiče penzionog osiguranja, ono je privatno i u zavisnosti koliko vremena radite, jednog dana možete očekivati deo penzije iz Švajcarske. Zdravstveno ste osigurani pa u slučaju nezgode ili bolesti će vam zdravstvena kartica pokriti troškove ili u slučaju da ste otišli u privatnu bolnicu, troškove će vam refundirati kompanija u sledećoj plati.
Ono što verujem da sve interesuje, plata, razlikuje se naravno od pozicije do pozicije. U ugovoru će biti napisana fixna plata ( prosečno 1100 eura) plus 20 eura dnevno kao fixni bakšiš kada ste na brodu ( ne dobijate bakšiš kada ste na odmoru) i plus direktni bakšiš koji dobijate na ruke od gostiju ( nekad ništa, a nekad i do 150 eura po kruzu). Putne troškove (dolazak i odlazak na odmor) vam refundira kompanija u vrednosti do 1000 eura (čuvate karte i na kraju sezone dostavite recepciji). Putni troškovi se refundiraju samo ako završite sezonu do kraja. Na kraju svake sezone (ako izdržite do kraja), sleduje vam i bonus u poslednjoj plati (250-500 eura). Po završetku sezone (sredina novembra), postiji mogućnost i da se radi za vreme božićnih i novogodišnjih praznika (Christmas cruise), ali je teško dobiti otvorenu poziciju jer taj kruz rade samo određeni brodovi pa je velika potražnja za slobodnim mestom.

PS To je otprilike to ako neko ima neka druga iskustva neka ih podeli.Pozdrav svima

Offline anonimni_81

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 225
    • View Profile
sta vas zanima pitajte

Offline yazid2020

  • Registered
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
sta vas zanima pitajte
Koliko se onda može zaraditi po kruzu i koliko je trajanje jednog kruza?

Offline Nekilii

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Ja imam intervju u ponedeljak putem skype-a za bar waither-a , nikada nisam bila, imam tremu za intervju bas u full-u  :hehe: bilo bi bas super da prodjem, jer mi je muka da citam tone postova od raznih nezadovoljnih ljudi, zelim sama da vidim sta i kako  :clapping:

Offline anonimni_81

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 225
    • View Profile
Ja imam intervju u ponedeljak putem skype-a za bar waither-a , nikada nisam bila, imam tremu za intervju bas u full-u  :hehe: bilo bi bas super da prodjem, jer mi je muka da citam tone postova od raznih nezadovoljnih ljudi, zelim sama da vidim sta i kako  :clapping:

srecno ti bilo i da prodjes.skype je krajnje jednostavan intervju i moj savet ti je da od trentutka kada sednes za stolicu i kad te oni vide da se smejes i da si pozitivna.to oni gledaju a znanje manje vise to se sve da nauciti.pozdrav i srecno

Offline Pezo$

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 157
    • View Profile
20e dnevno fixni baksis na platu??
au svaka cast, ovi nisu cipatonci ko okeanci