Author Topic: Covjece ne ljuti se  (Read 15518 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline idebrod

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 359
    • View Profile
Covjece ne ljuti se
« on: 02/February/2015 »
Evo ekipa iz prve ruke cu vam napisat o zivotu i radu u Irskoj i Dublinu
 
Svoj post cu nazvat "Čovječe ne ljuti se" jer sam se tako osjecao kad sam krenuo za zivotom u Dublinu od sredine 10og mjeseca.

Dolazak u Irsku sa Ryanairom je u najmanju ruku kao da je netko bacio vrecu krumpira sa neba i sletio na Dublinski airodrom haha.
Uzimate Airlink autobus koji vas vozi direkt u centar grada, vi izlazite iz autobusa i imate osjecaj bureka u svemiru.
Nov grad, novi ljudi, sve je novo poput zivota na brodu.
Prva misija nalazak hostela je izvrsena i vise nego uspjesno.
Usput vi koji se zalite na kabine i cimerena brodu, zamislite zivot poput brodskog al u sobi imate ne 1 cimera nego njih 23   :banana:
Nakon smjestanja naravno dosao sam u Irsku. Nema druge nego otic na pintu guinnessa.
Epilog je dolazak u hostel nakon 7 sati, upoznavanja 6 novih Hrvata i jedno 80ak eura manje u mom novcaniku.
Spolier : CIGARE I ALKOHOL SU IZNIMNO SKUPI.

Budjenje sljedeci dan provodim u dobivanju potvrde od hostela da stanujem kod njih i odlazim u PPS office.
PPS office je ured za rad i kod njih morate uzeti vas PPS number koji je istovjetan Hrvatskom OIBu ali vam koristi iskljucivo rad i nista vise.
Interview za PPS broj je cisto da ljudi vide da znate osnovni Engleski.
U roku od 5 radnih dana vas PPS broj stize na vasu adresu i mozete u legalnu potragu za poslom !
Cestitam prvi covjeculjak je u kucici !

Ja osobno radim kao senior bartender u jednom od ponajboljih hotela u gradu, te mi je satnica 12 eura sat sto je iznad prosjecna placa za Dublin.
Minimalac vam je 8,60 sto vas mjesecno izadje cca 1400 eura jer radite minimum 40 sati tjedno kada ste full time zaposleni ! :yeah:

Troskovi u Dublinu variraju,ja dijelim stan sa 3 ljudi iz Hrvatske te mjesecno placamo stan u centru 1500 eura sve zajedno.
Voda se u IRskoj NE placa, dok struju placate svaki drugi mjesec cca 40 eura po glavi. Obecana zemlja.

Sada je vrijeme za stavit drugog covjeculjka u kucicu a to je pronac posao.
Posao nalazimo na dva nacine : Dobri stari cipelcug i nosenje CVa od vrata do vrata, ili na jobs.ie
Moram priznat da obije metode mogu uroditi plodom jer sam imao poveci broj razgovora za posao na oba nacina,
Nasao si posao ?
Cestitam DRUGI COVJECULJAK JE SPREMLJEN U KUCICU  :nokti:

Nakon toga krece komplicirani treci korak koji glasi : otvaranje bankovnog racuna.
Problem s bankovnim racunom je taj da ga nemozete otvoriti ako nemate utility bill ilitiga racun od struje, interneta ili slicnog koje glasi na vase ima.
Naravno bez racuna nema place. Placa je inace svaki petak u Irskoj. Da znam Irska zemlja bogata, lova na racunu nikad ne kasni.
No vratimo se na racun. Bez racuna nema place. Bez place nema novaca za stan. Bez novca za stan nema utillity billa. Zacarani krug zar ne ?
Medjutim buduci da Hrvata ima podosta doskocili smo i tom problemu.
Ili vam neko da potvrdu da stanujete kod njega i uzmete njegov utility bill, ili odete u Dundrum mjesto 15ak minuta voznje od centra Dublina LUASom (Luas im je tip ultra brzog tramvaja) te odete u AIB bank, odneste A12 formular koji potvrdjuje da placate porez i opa. Racun otvoren !
Bravo treci covjeculjak je u kuci ! :yeah:

Na kraju vam ostaje stan.
To vam je najtezi covjeculjak.
Ja sam nazalost zivio 3 mjeseca u hostelu jer nikako nismo mogli pronac stan koji nam pase, i za koji nema 150 ponuda, Medjutim sad smo ga nasli i nedamo ga nikome haha  :yeah:
U eto 4 covjeculjak je spremljen u kucicu I VI STE POBJEDNIK !

Sto se tice samog zivota zivot je fenomenalan. Kao radnik zasticeni ste kao polarni medvjed.
Vecina nasih deckiju radi entry level pozicije za minimalac, ali minimalac vam je sasvim dovoljan za pristojan zivot. Cak se da i ustediti.
Hrana je iznimno jeftina. Npr 15 banana platite 1 euro.
Ljudi su ekstra ljubazni, zene su ekstra zgodne jer je Dublin studentski grad tako da ih ima od svih mogucih zemalja, ponajvise Brazilki.
Sve u svemu Dublin je jedno mjesto velikih mogucnosti u kojem je meni osobno predivno, i u kojem sam planirao ostati duze vrijeme nakon mog ugovora na ADVENTURE OTS, gdje sam zavrsio svoj ugovor kao senior pipnicar, medjutim NCL mi je malo pokvario planove sa ponudom za head mixologista, tako da cemo vidjeti sto ce mi donest buducnost.

Nadam se da sam vam pomogao s ovim postom, i naravno ako vas sta zanima samo pitajte. Pozdrav 
Doslo vijeme majko stara da ispratis svog mornara...

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Posao i život u Dublinu i Irskoj
« Reply #1 on: 02/February/2015 »
 :uzdravlje:

Imaš kontadiktorne izjave:
Spolier : CIGARE I HRANA SU IZNIMNO SKUPI.
Hrana je iznimno jeftina. Npr 15 banana platite 1 euro.



Minimalac vam je 8,60 sto vas mjesecno izadje cca 1400 eura jer radite minimum 40 sati tjedno kada ste full time zaposleni !
Ako sam dobro razumio:
1400 eura na mjesec je ok za 40 sati tjedno posla, ne? Ispada da radiš od Ponedjeljka do Petka 8 sati dnevno. Odlično.
Znači ako imaš 20% prekovremenih sati na minimalan broj, + neki noćni rad koji se plaća extra, ide to i na 2.000€

Ima li jos koga sa foruma u Irskoj?
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline DaracZg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 50
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Carnival, Amadeus, Viking Ocean
  • Recruitment Agency: Apriori, Kouzon
  • Job Title: Waiter
Posao i život u Dublinu i Irskoj
« Reply #2 on: 02/February/2015 »
Odličan post, hvala ti.

Par pitanja oko traženja posla. Kakav je odnos irskih poslodavaca naspram useljenika, predpostavljam da moraju prema zakonu dati posao ircu ako se irac i ti prijavite za posao? molim te objasni nam kako u globalu funkcionira to što smo mi dotepenci?
i dali poslodavci cijene naše iskustvo s kruzera, meni se ćini odavde da je to prednost?

Offline idebrod

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 359
    • View Profile
Re: Posao i život u Dublinu i Irskoj
« Reply #3 on: 02/February/2015 »
:uzdravlje:

Imaš kontadiktorne izjave:
Spolier : CIGARE I HRANA SU IZNIMNO SKUPI.
Hrana je iznimno jeftina. Npr 15 banana platite 1 euro.



Minimalac vam je 8,60 sto vas mjesecno izadje cca 1400 eura jer radite minimum 40 sati tjedno kada ste full time zaposleni !
Ako sam dobro razumio:
1400 eura na mjesec je ok za 40 sati tjedno posla, ne? Ispada da radiš od Ponedjeljka do Petka 8 sati dnevno. Odlično.
Znači ako imaš 20% prekovremenih sati na minimalan broj, + neki noćni rad koji se plaća extra, ide to i na 2.000€

Ima li jos koga sa foruma u Irskoj?
Pardon Sefe to je trebalo biti : CIGARE I ALKOHOL su iznimno skupi.Pisao sam sve u jednom dahu :)
Sto se tice placanja, dobro si me razumio, samo je problem sta se placa iznimno velik porez na prekovremene. Ja sam recimo radio u decembru oko 80 sati tjedno, i trebao sam izlazit cca 1100 eura, ali zbog veceg poreza na prekovremene sam dobivao oko 720 eura. Tako da su prekovremeni dvosjekli mac. Cak sam jednom odradio 24 satnu smjenu sa 3 pauze. Haha
Sto se tice trazenja posla, prema zakonu ako si ti gradjanin europske unije imas jednaka prava kao i Irac. Znaci neovisno o nacionalnosti najcesce najkvalificiraniji dobivao posao.
Kruzer im je cudo, cim to vide u CVu i fluent English automatski si ispred svih prijavljenih. Meni kad su prolazili kroz CV 70% pitanja se baziralo na iskustvo s cruisera.  ::bin-laden::
Doslo vijeme majko stara da ispratis svog mornara...

Offline Euronymous

  • Registered
  • *
  • Posts: 228
    • View Profile
Re: ?ovje?e ne ljuti se
« Reply #4 on: 02/February/2015 »
Sjajan i detaljan tekst!  :clapping:
Nadam se da ćeš imati još boljih poslovnih, ekonomskih, životnih i ljubavnih uspeha (zbog Brazilki) u Dablinu. :uzdravlje:
Prosečni se zlopate drndajući lopate.

Offline DaracZg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 50
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Carnival, Amadeus, Viking Ocean
  • Recruitment Agency: Apriori, Kouzon
  • Job Title: Waiter
Re: ?ovje?e ne ljuti se
« Reply #5 on: 02/February/2015 »
pa zato mi se i svidio njegov tekst zbog brazilki  :hmm:  :uzdravlje:

Offline idebrod

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 359
    • View Profile
Re: ?ovje?e ne ljuti se
« Reply #6 on: 02/February/2015 »
pa zato mi se i svidio njegov tekst zbog brazilki  :hmm:  :uzdravlje:

Haha ekipa Irska vam je poput broda sto se tice zena, apsolutni svedski stol.
Ja se vracam u Dublin 8og, ali kako stvari stoje mozda ponovo zaplovim jer mi se nudi nova pozicija na NCL-u, Head Mixologist, imam interview ovaj tjedan pa drzite fige  ;)
Inace ako ima neko u Bar Departmentu na NCLu neka se slobodno javi da mi malo pojasni njihov sistem buduci da sam ja svoju robiju odradio na Royalu  :banana: :uzdravlje:
Doslo vijeme majko stara da ispratis svog mornara...

Offline NemkeGari

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 27
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: ex Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Kouzon
  • Job Title: Accomm.attend.
Re: ?ovje?e ne ljuti se
« Reply #7 on: 03/February/2015 »
Možda je glupo pitanje, ali zanima me ima li Srba u Irskoj ? Znam da je Hrvatska sada u EU, ali poznavao sam neke ljude iz Hrvatske ranije koji su otišli u Irsku još mnogo pre ulaska u EU... Sada nemam njihov kontakt da ih pitam.
Bio sam letos sa kruzerom u Belfastu i bio sam oduševljen gradom.

Znači, zanima me ima li Srba u Irskoj koji legalno rade ?

Offline Euronymous

  • Registered
  • *
  • Posts: 228
    • View Profile
Re:
« Reply #8 on: 03/February/2015 »
Pricam napamet ali rekao bih tesko jer mi nismo clanica EU, nemam ni pasos EU. Verovatno da mozes da udjes "ilegalno" ali pitanje je kako ces doci do posla bas zato jer nemas EU pasos. Ovo je neko moje razmisljanje, sacekaj odgovor nekog iskusnijeg po tom pitanju.
Prosečni se zlopate drndajući lopate.

Offline idebrod

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 359
    • View Profile
Re: ?ovje?e ne ljuti se
« Reply #9 on: 03/February/2015 »
U principu ima par Srba s kojima sam dijelio hostel,medjutim svi imaju Hrvatske putovnice tako da nisam siguran bas.
Ali evo mozete i sami bacit oko na : http://www.citizensinformation.ie/en/social_welfare/irish_social_welfare_system/personal_public_service_number.html
pa malo procackate, da nebi ispalo da vas ja muljam :D
Doslo vijeme majko stara da ispratis svog mornara...

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: ?ovje?e ne ljuti se
« Reply #10 on: 03/February/2015 »
Jel si vozio auto tamo? Kako sa vozackom, jel vazi ova nasa?
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline idebrod

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 359
    • View Profile
Re: ?ovje?e ne ljuti se
« Reply #11 on: 03/February/2015 »
Quote from: CE
O link=topic=9942.msg81681#msg81681 date=1422980306
Jel si vozio auto tamo? Kako sa vozackom, jel vazi ova nasa?


Vozio jednom, poginuo skoro 2 puta, frend Irac mi se jadan prenerazio. Nisam bas navikao mjenjat sa ljevom rukom mjenac  :pilot:

Nasa vozacka vrijedi ako imas onu Europsku koju vadis u HAK-u za mislim cca 300 tinjak kuna ilitiga 40 eura, medjutim moze se vadit i njihova.
Vozacka za B kategoriju kosta komicnih 55 eura i vrijedi vam 10 godina.
Doslo vijeme majko stara da ispratis svog mornara...

Offline Trampi

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 78
    • View Profile
Re: ?ovje?e ne ljuti se
« Reply #12 on: 10/March/2015 »
Haha ekipa Irska vam je poput broda sto se tice zena, apsolutni svedski stol.
Ja se vracam u Dublin 8og, ali kako stvari stoje mozda ponovo zaplovim jer mi se nudi nova pozicija na NCL-u, Head Mixologist, imam interview ovaj tjedan pa drzite fige  ;)
Inace ako ima neko u Bar Departmentu na NCLu neka se slobodno javi da mi malo pojasni njihov sistem buduci da sam ja svoju robiju odradio na Royalu  :banana: :uzdravlje:

Pozdrav, muz I ja smo radili na NCLu do prije par mjeseci, muz je bio bartender a ja HR, sada zivimo u  Irskoj ( muz je Irac ) ...posalji pm ako jos uvijek trebas info