Author Topic: mysterion:), Custodial Host, Disney Cruise Line  (Read 2069 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: mysterion:)
Država: Srbija
Spol: M
Kompanija: DCL
Pozicija: Custodial Host


Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
O poslu na kruzerima cuo sam prije svega preko medija, TV, Internet.
U to vreme 2007-2008 bilo je nekoliko emisija koje sam pogledao na TV-u u kojima su se pojavljivali i agenti kao i sami kandidati koji su vec bili na brodu, sto me je veoma zainteresovalo.
Nakon nekog vremena sreo sam poznanika koji je vec zavrsio ugovor na brodu. Njegova iskustva bila su negativna ali ja sam htio da iskustvo na brodu bude samo moje.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Da budem iskren novac i ne nesto preterano previse. Tada sam studirao, bio sam mlad, svega 22 godine i ono sto me je najvise privuklo da napravim odluku jeste osecaj da mogu nesto vise, bolje, da na citavom Balkanu i nema bas nesto preterano opcija za zaposlenje i napredak bez debele veze.
Znaci, ponikao me je osecaj da ako odem na brod da cu da se promenim u jednom pozitivnom smislu i da cu nakon toga imati verovatno mnogo drugciji pogled na mnoge stvati, tako je i bilo.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Prijavio sam se preko agencije EP iz Zagreba.
U to vrijeme oni su bili vec proverena agencija koja je poslala veliki broj ljudi na brod i nisam zeleo da riskiram preko nekih manje poznatih agencija.
Posao su odradili profesionalno i brzo. Nisam imao prigovora.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Aplicirao sam za DCL, poziciju u to vreme i nisam nesto birao previse jer mi je cilj bio da sto prije dodjem do brod a i kao mlad covek u to vreme imao sam vremena da eksperimentisem i kalkulisem sa pozicijama i kompanijama tako da nisam bio previse zabrinut za poziciju koja je bila Custodial Host ili Public Area Cleaner.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Interview je trajao nekih dobrih 15-20 minuta.
Disney recruiter je bio veoma temeljit sa dosta pitanja, najvise o radnom iskustvu kao i specificnim trik pitanjima kako bi ustanovio da li sam ja bas pravi kandidat za tu poziciju.
Uglavnom, interview je protekao u jednoj oputenoj atmosveri sa dosta sale i smeha, ja sam u to vreme naravno imao pozitivan osecaj das sam prosao ali sam zvanicnu potvrdu dobio kroz par dana, mislim nekih 4-5 i bio sam presrecan.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Sto se tice troskova ne mogu bas tacno da se setim jer je bilo davno ali recimo do nekih 500 Evra jer je kompanija platila kartu i refundirala medical, svaka im cast za to

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Dosta sam se spremao. Stalno sam mislio sta da ponesem a sta ne.
Poneo sam jednu torbu srednje velicine. Tu je bilo svega ali najvise donjeg vesa, carapa, jer sam tako radio bilo gde sam putovao prije.
Poneo sam jos nekoliko majica dugih rukava i nesto toplije odece koja mi nije bila previse od pomoci jer sam sve vreme bio na Karibima.
Tu je se naslo i naravno dosta sredtava licne higijene, koja su mi trajala par meseci a onda sam zalihe nadomestio na brodu ili u portovima.

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Imao sam iskustva sa putovanjima i prije ali nikad nisam bio u Americi i tako daleko od kuce.
Osjecao sam je izgubljeno, uplaseno, nostalgicno ali i euforicno i srecno u isto vreme. Znao sam da sam tu i da nema nazad dok ne postignem ono zbog cega sam i dosao.
Inace dobra stvar u vezi Disneya u to vreme je bila to da su se prije ukrcavanja na brod prvo salju na treninge na kopnu tako das sam tu upoznao dosta kolega sa kojima sam i nakon ukrcaja nab brod bio mnogo blizi i nisam se osecao sam.

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Veoma. Menadzeri su bili veoma ljubazni i profesionalni i nisu me sto se kaze odmah bacilli u vatru vec je i na brodu postojao neki oblik treninga i tako da sam tu bas dobro prosao.
Prvih dana boravka na brodu menazment je pokusavao da prije pocetka rada sto vise upoznamo pravila kompanije, strukturu ma brodu kao i sam plan broda, tako das smo imali obilaske broda, vecere, ruckove sa menadzmentom i slicne stvari. Tako je nekada bilo, sad nisam siguran.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Da svakako. Prije svega neposredne radne kolege. Pomogli su mi puno da se uklopim u radni kolektiv i da sto prije udjem u rutinu posla.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Najmanje sam vremena provodio u kabini. Onako u to vreme mi je sve to izgledalo nekako novo, cudno i pomalo simpaticno.
Prije nisam imao priliku da zivim u tako malom i skucenom prostoru ali sve u svemu bilo je ok.
Ne znam al nikako nisam mogao spavati na gornjem krevetu, pa kad je cimer otisao i dosao novi ja sam bio na donjem krevetu i spavao sam kao bebica

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Jesam, bio sam zadovoljan jer za nase uslove je bila i vise nego dovoljna.
Ne bih bio zadovoljan ako bi se posmatralo sa aspekta kolicine i tezine rada naspram zaradi, ali se nisam zalio niti sam previse razmisljao o tome.
Bio sam mlad i zdrav i zadovoljan sto sam imao kakav takav posao.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Naravno da postoji.
Na brodu na kojem sam ja bio i u mom departmentu sanse za promociju su bile minimalne iz razloga sto je na cekanje za promociju vec bilo dosta radnika a i sama promocija je isla sporo jer su svi zeljeli da sto prije od hotelskog cistaca dodju na poziciju sobara gde bi imali visetruko vecu platu baziranu prvenstveno na tipu, gde u to vreme na mom brodu izlazilo 4000 i vise hiljada dolara, not bad at all!
Isto tako je postojala mogucnost za promenu departmenta ali se ja bas i nisam previse trudio da istrazujem to podrucje jer sam znao da su sanse minimalne u nekom skorijem periodu, nakon par zavrsenih ugovora i iznimnu disciplinu i nekako.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Pa i ne bas toliko, sve se svodilo na crew bar i neke tematske partije koje bi coveku dosadili nakon nekoliko puta.
Moja pozicija ja bila takva da sam vise zeleo da odmaram nego da partijam stalno.
Naravno odlazio sam u crew bar i na partije sa vremena na vreme cisto onako da vidim sta se desava i da upoznam nove ljude koje bas i nisam cesto vidjao tokom radnog vremena.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Bilo je raznih ljudi, specificnih i raznolikih karaktera. Bilo je onih sa kojima sam bio kao brat a i onih sa kojima ne bih mogao ni da provedem minut zajedno.
Ja sam uvek bio nasmejan i imao sam pozitivan stav tako i kad bih sreo negativne ljude samo bih se nasmejao i krenuo svojim putem.
Najvise sam voleo one “dusebriznike” koji bi govorili: Tako mlad, lijep pa zar nisi mogao naci neku bolju poziciju a ne ovako. Ja bi samo odgovorio: Hvala ti sto se “brines” za mene i hocemo li na pice posle posla da me jos dodatno “nasavetujes”.
Naravno uvek bi dobio negativni odgovor i nije mi to smetalo vec jacalo a nakon posla bih uvek imao nekog koliko toliko iskrenog i pozitivnog kolegu ili jos bolje kolegicu da se druzim i popricam.

  • Kako biste opisali putnike?
Veoma raznoliko kao i sve na brodu. Bilo je veoma kulturnih, obrazovanih, prijatnih ljudi koji bi te pohvalili i bezbroj puta rekli hvala kad bi nesto ucinio za njih a posebno nesto sto i nije bilo u zvanicnom opisu moga posla. Naravno bilo je i onoh negativnih i zlih gostiju koji bi zanovetali i prigovarali za svaku sitnicu no o njima ne zelim da pricam jer sam ih vec i zaboravio.

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Imao sam vremena ali brod je pristajao u samo 3 porta tako da i nisam nesto proputovao svet radeci na brodu.
Uglavnom isao bih u shoping u Port Canaveral ili bih otisao na rucak ili picence uz internet u Nassau i to je uglavnom to.
Na privatnom otoku Disney kompanije se uglavnom radilo i nije bilo mesta za izlazak ili odmor.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Kao sto sam prije rekao to je bio uglavnom Nassau, nista posebno ali i dovoljno da se covek malo opusti.

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Dobre stvari bi bile: Zarada, mogucnost da se obidje svet ili barem neka mesta na kraju sveta gde nikada ne biste mislili da cete biti, zatim upoznavanje ljudi razlicitih pogleda na svet, razlicitih kultura itd.
Dodao bih i transformaciju licnosti u pozitivnom smislu u mom slucaju.

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Uvek sam u zivotu pokusavao i trudio se da i iz negativnih i losih stvari izvucem neku pozitivnu pouku i iskustvo, tako da u mom slucaju i licnom iskustvu i nije bilo bas negativnih stvari ali evo nabrojat cu one malo losije strane rada na kruzeru a to su:
Ukoliko imate porodicu ili decka/devojku veoma ce vam nedostajati sto bi moglo da utice na odnos sa kolegama i radnu atmosferu.
Tu je takodje i hrana u crew messu koja ce da dosadi nakon par meseci,
u mom slucaju ne bas veliki izbor portova i mesta za izlazak.
Bitno je napomenuti da je brod jedan paralelni svet u odnosu na onaj koji imate kuci i ukoliko se previse opustite i dopustite da vas to sve preuzme izgubit cete zivot koji ste imali kuci, tako da veoma pazljivo.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Da preporucio bih posao na kruzerima, posebno mladjim osobama, neka idu i probaju, ukoliko su zdravi i prije svega psihicki jaki neka idu, ako nisu neka opet idu jer to ce sve postati tamo.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Onima koji zele da idu i rade na kruzere bih preporucio da dobro odluce i vide sta zele od svoga zivota jer su kruzeri veoma dobra odskocna daska za moge druge “inernacionalne” aktivnosti.
Svako moze otici i zavrsiti jedan ugovor a nakon toga moze odluciti sta dalje.
Pamet u glavu i ne brzajte, odlucite se za bolju poziciju posebno ako zelite ostati neko duze vreme na brodu, srecno.

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Iz mog licnog iskustva rad na brodu mi je mnogo pomogao da poboljsam engleski jezik, komunikaciju sa strancima i ljudima koje srecem prvi put.
Ojacao me je i omogucio mi da nadjem bolji posao na kopnu i u stranoj zemlji i u profesiji za koju sam se skolovao.
Zelim svima preporuciti da nikada ne odustaju jer okrece se kolo srece.  
Jos bih zeleo da se zahvalim sefu i svim clanovima ovog foruma jer i nakon toliko godina cesto se vracam i citam postove ovde iako sam sada zaposlen na kopnu.
Uvek se svog vremena provedenog na brodu setim sa nostalgijom i kroz osmeh.
Pozdrav svima!
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline GOAT

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Anchors aweigh!!
    • View Profile
  • Company: Oceania/Regent
  • Recruitment Agency: n/a
  • Job Title: Destination Staff
Re: mysterion:), Custodial Host, Disney Cruise Line
« Reply #1 on: 08/February/2015 »
svaka čast na karakteru... :clapping:
i puno sreće u daljnoj karijeri... :uzdravlje:

"It always seems impossible until it's done"