Author Topic: Bahamas Paradise Cruise Line daje posadi besplatan internet  (Read 2051 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Originalnu vest su crew memberi besomučno kopirali po fb-u, kukajući kako/zašto i druge kompanije isto ne daju besplatni internet posadi.

Gotovo niko nije pročitao dalje od nepreciznog naslova, niti razume o čemu se radi.

U ovom prevodu je to izostavljeno, ali u originalnoj vesti je navedeno da taj tip internet pristupa ne radi preko satelita.
To je jedan od razloga zašto druge kompanije ne mogu da urade isto, prosto jer plove drugim vodama, nisu stacionirane na Bahamima, brodovi pokrivaju veće područje i često su na otvorenom moru. Ne bi bilo koristi od ovog zemaljskog sistema sve i da hoće... jer nema dometa.
I u originalnoj vesti ova kompanija potvrđuje da još nemaju rešenje tokom plovidbe okeanom.

Takođe, hvale se kako im je posada dobila internet u kabinama itd. a većina drugih kompanija je to implementirala odavno.

Lepo je što se trude i unapređuju svoje interne sisteme i usluge, ali vest je proturila izvesna firma više kao provokaciju i click bait, nego kao želju da nekoga informišu o zanimljivim tehnološkim rešenjima.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Cinjenica ostaje da ako radis zanjih, imas besplatan internet
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Tako je. ::yes::

Samo sam hteo da predupredim ono što se desilo na fb, da se ne ponovi i ovde. :giggle:
Jednostavno, u pitanju su drugačije tehnologije i drugačije pozicije brodova... a ljudi to ne mogu da razumeju samo iz naslova.
Nije pitanje zašto i druge kompanije ne žele ovo da uvedu za svoju posadu, nego pod kojim tačno uslovima ovo može da radi, gde brod mora da se nalazi da bi imao ovakav link.

Svakako da svi mi priželjkujemo brz i besplatan internet, ali ne ide to tako kako mali Perica zamišlja. ;D


Videćemo šta nam budućnost donosi... kuva se svašta, tehnologija ide napred, može da bude samo bolje.


Inače, bio sam na brodovima koji su uveli upotrebu bežičnog linka direktno sa kopna... tamo negde 2015. ako me sećanje ne vara.
Inicijalno je to sve dobro izgledalo, ali se tokom upotrebe link pokazao kao nepouzdan... došli smo dotle da smo morali da isključujemo konekciju kada dođemo blizu kopna jer je u većini slučajeva radila izrazito lošije od satelitske. Na kraju je projekat ugašen.
Ali to je bilo pre par godina, verujem da je sad bolje.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Koliko jq vidim, ta situacija sa internetom na kruzerima se nije pomakla s mjesta 18 godina.
Tehnologija, cijena, potreba, potraznja.
Svi pricaju o nekakvoj brzini razvoja, ucetverostrucenju  svake dvije godine ...
ja sam davne 2000-e kupovao internet kartice za 10$, toliko su i danaw
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Zanimljivost i jeste u tome da je internet sve brži i brži, sve optimizovaniji i optimizovaniji, sve više i više pruža...

... ali...

... ali i glad korisnika, broj korisnika, broj online uređaja, aktivnih aplikacija, potrebe korisnika i njihova očekivanja rastu neverovatnom progresijom.


Pošto sam aktivno uključen u taj proces, interno pratim parametre, svojim rukama održavam infrastrukturu i radim upgrade iste, znam o čemu pričam i moram da priznam da sam i sam šokiran kad vidim koliko se stvari promene za samo jednu godinu.
I koliko nikad nije dosta.

Ne baš toliko davne 2012. sam po 10 minuta zurio u prazan ekran nakon logovanja čekajući običnu (bez videa) facebook stranicu da krene da se učitava. Zaboga, to je mnogo slika koje treba da se skinu.
Danas gledam youtube, instagram priče, obavljam video pozive, kačim video snimke, skidam muzičke mikseve, update-ujem sistem.
Eto ovih dana se na brodu gleda svetsko prvenstvo u fudbalu. Preko interneta. Satelitskog.

Pre godinu i po 700 online korisnika nam je rušilo sistem... i taj broj se dostizao samo kada se otvori free internet za goste u slučaju devijacije zbog lošeg vremena, pa svi navale.
Danas imamo 1200 online korisnika opušteno u bilo kom trenutku, tokom večere na primer.
Multimedija seva na sve strane. Svi sa telefonima uz sebe. Svi žele da budu online i stream-uju nešto u ovom ili onom smeru. Ili i ako nisu oni svojom namerom online, njihovi telefoni u džepovima, torbicama ili na stolu jesu online i rade svoj posao.

Prošle godine smo stigli do maksimuma hardverskih mogućnosti modernih (u to vreme) satelitskih modema - malo veća brzina i procesor bi se spalio.
Ove godine imamo nove modeme većih brzina.

Nekada je onaj ubogi internet kafe sa 10-ak desktop kompjutera bio centar brodskog interneta. Imao je čoveka koji samo tu radi. Lični internet je uglavnom podrazumevao laptop u kabini.
Danas pozicije internet menadžera nema, i deca i babe i dede imaju smart telefone konstantno uz sebe i povezani su sa svetom, zure u ekrane, skroluju, tapuju, kuckaju, slikaju selfije, dele. Svi onlajn, lajkuju, šeruju, strimuju, skidaju, kače... i to je samo ono što korisnik aktivno radi, a gde je sve ono što se u pozadini ažurira, što svaki uređaj i svaki operativni sistem radi bez uplitanja korisnika, stalno se nešto update-uje, non-stop neke notifikacije za nešto stižu, megabajti samo lete na sve strane iz svakog kutka broda.

I ne samo lični internet za putnike i posadu, gde su tu operativni podaci, poslovna mreža, razmena sistemskih informacija, praćenje parametara broda, ažuriranje baza podataka... i to ima sve veće i veće apetite sa svakom godinom, sve je više i više online sistema, umreženost ima sve veći značaj.
(Iako ovo nije značajno iz ugla prosečnog crew member-a ali) i telefonija se razvija i traži sve veći opseg, sada mobilna mreža na brodu podržava 3G servise i brzine.

Moj brod je nešto stariji, standardna satelitska / mrežna konfiguracija, ništa ekstremno u proboju modernih tehnologija. A ipak vidim znatan progres.
A na najnovijim brodovima se implementiraju najnovije stvari i mogu da mislim kolikim tek protokom oni barataju.

Ali... ljudi i dalje nisu zadovoljni, jer je to sporije od onoga što imaju na kopnu.
Da, sa napretkom tehnologije dobijaju sve veći raspoloživi kapacitet, ali uvek i "vuku" još više sadržaja sa sve većim volumenom uz sve veću konkurenciju drugih korisnika i poslovnih sistema.

I onda... da se direktno dotaknem teme... na brodu sa satelitskom vezom dati besplatan internet svakom članu posade. Možete zamisliti šta bi se desilo sa brzinom. Vratili bismo se na 10 minuta gledanja u prazan ekran dok se učita HTML stranica.

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
na Princessu je katastrofa svih ovih godina....

Offline duledule

  • Registered
  • *
  • Posts: 88
    • View Profile
Sa lica mesta, desava se poput danas da interneta nema vec 5 dana zaredom. Konekcija je naravno jako spora. I to je uglavnom jedina dobra stvar vezana za ovu kompaniju.  :(